Soja, bezpieczny suplement


Soja, bezpieczny suplement


Fitoestrogeny to ogólna nazwa roślinnych związków chemicznych wykazujących słabe działanie estrogenie. Należą do nich głównie izoflawonoiy (np.. sojowe) i lignany (np. z siemienia lnianego, orzechów, jagód).

Soja, bezpieczny suplement:
Korzyści z soi wynikają z faktu, iż jest ona naturalnym produktem i może być ona stosowana przez kobiety przez długi okres czasu, bez żadnego ryzyka.
Fitohormony sojowe (genisteina i daidzenina) są substancjami wielokierunkowym działaniu przeciwnowotworowym. Dane epidemiologicznej eksperymentalne jednoznacznie sugerują korzystny wpływ diety bogatej w fitoestrogeny na dobrostan psycho-fizyczny kobiety, jej wygląd estetyczny, a przede wszystkim na udział fitoetrogenów w prewencji raka piersi.
Chemiczna struktura izoflawonów sojowych jest bardzo podobna do struktury kobiecych estrogenów. Izoflawony (genisteiny i daidzeniny), mimo iż łagodniejsze w działaniu niż estrogeny ludzkie, są również skuteczne.

W wyniku swego łagodnego działania i podobieństwa do podstawowej struktury estrogenów:
  • izoflawony wiążą się z receptorem estrogenowym, działając podobnie, ale łagodniej niż estrogeny, wyzwalając swoista tkankowa reakcję, odpowiedź na pobudzenie tegoż receptora.
  • lub blokują dostęp estrogenów do ich receptorów zapobiegając ich działaniu i znoszą dyskomfort wiązany między innymi z tkliwością i napięciem gruczołów piersiowych, nadwrażliwością brodawek sutkowych, retencją płynów, zaburzeniami częstotliwości i obfitości krwawień miesięcznych innych zaburzeń / nieprawidłowości, które dotykają kobiety w okresie przedmenopauzalnym.
    Poza tymi korzyściami, izoflawony posiadają również właściwości antyoksydacyjne.
Soja w okresie przedmenopauzalnym:
Obecnie powszechnie wiadomo, że bardzo wysokie lub bardzo niskie stężenie estrogenów we krwi może spowodować poważne problemy zdrowotne, jak np. nabrzmienie piersi (napięcie sutkowe) i syndrom przedmenopauzalny.
Gdy zawartość estrogenu przewyższa zawartość progesteronu, dochodzi do zwiększenia ciśnienia na tkankę gruczołów piersiowych macicy, powodując bolesność piersi, nadwrażliwość brodawek sutkowych oraz nieregularne i bolesne menstruacje, zatrzymywanie płynów, bóle głowy i inne zaburzenia.
Powyższe objawy mogą dotyczyć kobiet w okresie przedmenopauzalnym, w każdym wieku i wystąpić wówczas, gdy istnieje duże stężenie oraz przewaga estrogenów estrogenów organizmie np. w wyniku przyjmowania środków antykoncepcyjnych.
Soja w okresie menopauzy:
Stosowanie soi, a w szczególności izoflawonów (genistein i daidzein), jest prawdziwą alternatywą dla HTZ i bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować hormonów zwierzęcych.