Co przyspiesza proces starzenia się skóry ?


Co przyspiesza proces starzenia się skóry ?


Nie wiek decyduje o stanie naszej skóry.

Starzenie się skóry - jest naturalnym procesem polegającym na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych i utracie zdolności adaptacyjnych ustroju.
Decydująca rolę odgrywają tu czynniki genetyczne oraz współdziałające z nimi czynniki zewnętrzne, takie jak: promieniowanie UV, skażenie środowiska, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja i czynniki wewnętrzne, związane z zaburzeniami regulacji hormonalnej, nieprawidłowym odżywianiem i niedoborami witaminowymi.
Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość, spowodowana utratą zdolności do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku.

Starzenie się skóry - nie jest więc tylko wynikiem bezpośredniego upływu czasu, ale jest wynikiem działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Takie czynniki jak : promieniowanie jonizujące (np. komputery), działanie promieni ultrafioletowych, nadmiar ozonu, zanieczyszczenia w powietrzu czy bakterie, dym z papierosów i, oczywiście, spaliny samochodowe, sprawia, że nasza skóra starzeje się szybciej niż zaprogramowała to matka natura.
Dlatego też nie wiek decyduje o wyglądzie i kondycji naszej skóry, ale wiedza i umiejętność dbania o nią.

Kosmetologia wykreowała nowy typ kosmetyków dla kobiet - nazywane się kosmeceutyki (kremy-leki). Przeciwdziałają starzeniu się skóry poprzez jej ochronę przed niszczącym działaniem promieniowania ultrafioletowego i zanieczyszczeniami środowiska. W obydwa wypadkach czynnikami atakującymi naszą skórę są wolne rodniki.

Wolne rodniki, które powstają w naszej skórze pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych wyrządzają wiele złego, powodują destrukcję lipidów, co powoduje naruszenie naskórka. Lipidy są bardzo ważne ponieważ w naskórku tworzą barierę przed inwazją różnego rodzaju szkodliwych czynników z zewnątrz.
Wolne rodniki atakują proteiny, czyli białko w błonie komórkowej. Komórka przestaje prawidłowo funkcjonować. Następnie niszczą enzymy. W efekcie, gdy enzym przestaje pracować w naszej skórze, ulegają uszkodzeniu kolagen i elastyna. Następuje rozerwanie wiązania peptydowego i uszkodzenie struktury tego białka.
Konsekwencją tego, jest znacznie wcześniejsze starzeje się skóry , niż jest to przewidziane przez czynniki genetyczne.

Dla utrzymania skóry w dobrej kondycji - potrzebna jest jej systematyczna pielęgnacja uzupełniana odpowiednio dobranymi zabiegami oraz stosowanie aktywnych biologicznie składników, które w stężeniach terapeutycznych docierają do głębszych warstw naskórka działając regeneracyjnie, odżywczo i ochronnie. Dzięki temu skóra jest nawilżona, sprężysta i pozbawiona przebarwień.
Aby wybrać odpowiednie kosmetyki/kosmeceutyki, trzeba zrozumieć mechanizmy ich działania i przyjrzeć się procesom starzenia się skóry. Bez tej wiedzy kupowanie kosmetyków pełni rodzaj drogiego hobby i nie przynosi zamierzonych rezultatów. Np. retinol aby mógł skutecznie zadziałać musi uaktywnić się dopiero w naskórku inaczej ulega on rozkładowi pod wpływem światła i powietrza. A takie zastosowanie składnika w kremach wymaga zastosowania zaawansowanych technologii.
    Procesy starzenia się skóry:
  • Suchość skóry - utrata dotychczasowej elastyczności, następuje odwodnienie, silniej zaznaczają się zmarszczki mimiczne.
  • Pojawiają się drobne zmarszczki wokół kącików oczu i ust.
  • Naskórek staje się cieńszy i szorstki, keratynocyty pomnażają się w zwolnionym tempie.
  • Wydzielanie melaniny następuje w sposób niejednolity, czego wynikiem są liczne brązowe plamy w miejscach odkrytych - pojawiają się plamy pigmentacyjne.
  • Fibroblasty staja się coraz mniej aktywne. Pogarsza się aktywność włókien kolagenowych i elastynowych a ich struktura zmniejsza się.
  • Krążenie we włośniczkach ulega zmianie, czego wynikiem jest duża kruchość naczyń włosowatych.
    Aby przeciwdziałać procesowi starzenia się skóry należy wpływać na w/wym. procesy poprzez stosowanie produktów z aktywnymi biologicznie substancjami (kosmeceutyki).
   Do substancji, które skutecznie przeciwdziałają procesowi starzenia się skóry zaliczamy:
  • Witamina A, retinol i jego pochodne - są w organizmie zamieniane w kwas witaminy A, który pobudza odbudowę komórek.
  • Filtry ochronne UVA i UVB - ochrona przed fotostarzeniem (starzenie skóry wywołane światłem).
    - Promieniowanie UVB - penetruje skórę jedynie w naskórku, powoduje rumień i opalenizne.
    - Promieniowanie UVA - penetruje skórę głębiej, powodując trwałe zmiany w skórze właściwej. Czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry jest nie tylko opalenizna, ale również codzienna epskozycja, nawet na niewielkie dawki promieniowania UV, np. podczas drogi do pracy, podczas jazdy samochodem (promieniowanie UVA przenika przez szyby).
  • Hydroksykwasy (w szczególności kwas glikolowy z uwagi na jego najmniejszą cząsteczkę) - wspierają odnowę i mechanizmy regeneracyjne.
  • Przeciwutleniacze (antyoksydanty) - wspierają mechanizmy ochronne i regeneracyjne. Należą do nich m.in. Witamina C, która jak wykazały badania, ochrania skórę, zapobiega jej fotostarzeniu się oraz stymuluje produkcję kolagenu. Aby jednak witamina C zadziałała jej stężenie w preparatach musi wynosić co najmniej 10%.
  • Substancje poprawiające strukturę i funkcję naskórka
  • Substancje hormonopodobne, np. soja - spowalnia tworzenie się zmarszczek
  • Kwas hialur. - jest substancją silnie wiążącą wodę w tkance łącznej. Wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenowymi i utrzymuje elastyczność skóry.
   Substancje chroniące skórę. Za stan skóry, jej gładkość, sprężystość i napięcie odpowiadają przede wszystkim trzy substancje:
  • Kwas hialur. i jego sole - bardzo ważne składniki wewnątrzkomórkowej substancji spajającej.
  • Mukopolisacharydy - składniki proteinowe, jeden z podstawowych składników skóry. Mają działanie ochronne, wspierające i wygładzające, utrzymują prawidłowe napięcie skóry
  • Siarczan chondroityny - substancja warunkująca nawilżenie skóry, wiążąca wodę. Oprócz skóry wystepuje także w chrząstkach.

Nieinwazyjne (niechirurgiczne) programy odmładzające:
  • Powierzchniowe peelingi chemiczne
    - alfa-hydroksykwasy i/ lub hydrochinony
    - beta-hydroksykwasy
    - retinoidy
  • Toksyna botulinowa
  • Mikrodermabrazja
  • Laser nieablacyjny/IPL
    światło żółte
    - laser CuBr (578 nm)
    - pulsacyjny laser barwnikowy (585-600nm)
    - laser N-lite (585 nm)
    światło o szerokim paśmie
    - IPL (500-1100 nm)
    podczerwień
    - Nd:YAG (1064 nm)
    - Cool Touch (1320 nm)