Retinol stosowany w kosmetyce


Retinol


Retinol - ten popularny w kosmetyce termin oznacza - witaminę A - w czystej postaci. Niezwykle cenny składnik preparatów przeciw starzeniu się skóry, ze względu na efekt stymulujący proces odnawiania komórek.
Normalnie organizm sam wytwarza witaminę A z beta-karotenu zawartego w pożywieniu. jednak z upływem lat oraz pod wpływem promieniowania UV proces ten słabnie. Zewnętrzna warstwa skóry staje się cieńsza, jej zdolność magazynowania wody maleje, a włókna tkanki łącznej tracą elastyczność. Skóra staje się bardziej sucha, łuszczy się, powstają zmarszczki.

Produkty z retinolem

Retinol - stymuluje odnowe komórek. Skóra dojrzała lub skóra postarzała w wyniku działania światła odnawia się dużo wolniej, a jej naskórek stopniowo staje się coraz cieńszy. Retinol sprzyja pogrunieniu naskórka poprzez rozwój komórek - naskórek ponownie staje się grubszy. Retinol działa wolniej niż liczne aktywne czynniki działające na powierzchni skóry, jednakże oddziałuje on głęboko i skutecznie przeciwdziała starzeniu się skóry. Zmarszczki od wewnatrz wypełniają się i są mniej widoczne na powierzchni skóry.

Retinol warunkuje prawidłowy wzrost i różnicowanie się komórek nabłonkowych, normalizuje proces dojrzewania komórek naskórka i przyspiesza proces rogowacenia. W naskórku dochodzi do spłycenia warstwy zrogowaciałej i pogrubienia warstw żywych. Ze względu na obserwowane zjawisko zmniejszania się odsetek komórek nieprawidłowych w naskórku, w wyniku stosowania kremów zawierających kwas witaminy A lub retinolu, - kremy te poleca się w terapii przeciwzmarszczkowej, osobom starszym, ze skórą z zaznaczonymi cechami photoagig`u i z podwyższonym ryzykiem skórnej kancerogenezy (rozwoju nowotworów).

Retinoidy rozjaśniają plamy hiperpigmentacyjne, w związku, z czym nadają się do pielęgnacji skóry z przebarwieniami słonecznymi i hormonalnymi. Mechanizm ich działania rozjaśniającego polega zarówno na przyspieszaniu złuszczania jak i bezpośrednim wpływie na nieprawidłowe, pobudzenie melanosomy, które pod wpływem retinolu zmniejszają się i zawierają mniej barwnika.
Najbardziej korzystne zmiany związane z przeciwzmarszczkowym działaniem retinoidów polega na zjawiskach zachodzących w skórze właściwej. Dochodzi do nowotworzenia kolagenu, zarówno włókien typu VII wzmacniających strefę przylegania skórno-naskórkowego, jak i kolagenu I stanowiącego główne włókno podporowe skóry (reakcje te są widoczne po około 10 miesiącach stosowania).

Produkty z retinolem

Retinoidywpływają także na odnowienie włókien elastycznych, co w przypadku skóry starzejącej się jest bardzo istotne - przyczyniają się do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o prawidłowym odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka.

Po stosowaniu retinolu następuje:

  • pogrubienie naskórka w całości
  • scieńczenie warstwy rogowej - przywrócenie proporcji w budowie naskórka
  • odbudowa warstwy ziarnistej
  • zmniejsza się ilość komórek nieprawidłowych
  • zostaje pobudzona aktywność i wzrasta liczba fibroblastów
  • zwieksza się produkcja nowych włókien kolagenowych
  • tworzy się nowy prawidłowy kolagen typu VII - budujący włókna kotwiczące, umożliwiające łączność między naskórkiem a skórą właściwą
  • zdegenerowane włókna elastyczne przesuwają się niżej w głąb skóry właściwej
  • wzrasta liczba nowych naczyń

UWAGA !

Retinol stosowany w kosmetykach a właściwie w kosmeceutykach występuje w różnych formach:
  • retinol - witamina A,
  • aldehyd - retinal
  • kwas - kwas retinowy
  • estry - octan retinolu, propian retinylu, polimitynian retinylu.
Czynnikami determinującymi skuteczność kosmetyków z retinolem poza formą, jest również jego odpowiednie stężenie. Producenci najczęściej nie podają składu kosmetyku, nie mówiąc już o stężeniu retinolu, które nierzadko oscyluje wokół dawek homeopatycznych. w takim przypadku nie można marzyć, by kuracja skóry była skuteczna.

Produkty z retinolem
Pełna oferta produktów na stronie sklepu bio-med®do sklepu