Flawonoidy - bioflowanoidy


Flawonoidy - bioflowanoidy
naturalne antyoksydanty

Flawonoidy - to jeden z typów substancji fitochemicznych (nazwa pochodzi od greckiego słowa phyto - roślina), które znajdują się w roślinach. Jest ich bardzo wiele - około 7000. Występują m.in. w owocach (szczególnie cytrusowych), warzywach (np. pomidorach, brokułach, papryce, sałacie), kaszy gryczanej, roślinach strączkowych (np. soi), herbacie, w czerwonym winie, młodym pieprzu.
Związki flawonowe (nazywane flawonoidami lub bioflawonoidami) chronią komórki roślinne przed chorobami oraz szkodliwym działaniem słońca, grzybów i insektów. Przeniesione do organizmu człowieka mogą pełnić podobną rolę jak witaminy. Najczęściej występują w formie glikozydów tj. połączeń z cukrami i w tej postaci są na ogół dobrze przyswajane przez organizm. Wykazują wielostronną aktywność biologiczną, co sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w leczeniu i profilaktyce schorzeń krążeniowych. Flawonoidy chronią kwas askorbinowy (wit.C) w organizmie, wpływając korzystnie na biosyntezę kolagenu i poprawiając tym samym stabilność tkanki łącznej, a więc i wygląd skóry.
Flawonoidy są uważane za jedne z najlepszych substancji o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli tzw. "zmiataczy wolnych rodników" z organizmu. Przynoszą korzystne efekty zdrowotne oraz opóźniają procesy starzenia się skóry, wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz zdolność pochłaniania promieniowania UVA i UVB, co również znalazło zastosowanie w kosmetykach, kosmetologii i dermatologii estetycznej.
Właściwości biologiczne flawonoidów, a zwłaszcza ich wpływ na elastyczność naczyń, były powodem przyznania tym związkom rangi witamin - witamina P. Obecnie określenie to jest używane rzadziej, natomiast aktywne biologiczne połączenia flawonoidów określa się jako bioflowonoidy. Niedobór bioflawonoidów w organizmie przejawia się najczęściej skłonnością do pękania naczynek włosowatych (podskórne mikrowylewy, siniaki, krwawienia z dziąseł, rozszerzone naczynka na twarzy, nogach idt.). W tych przypadkach stosuje się najczęściej rutynę, oraz zespół flawonoidów wydzielanych z owoców cytrusowych (Rutinoscorbin, Cerutin, Ascorutical, Ascorutical forte), a także herbatki bogate w te związki ( ziele ruty, ziele fiołka trójbarwnego, kwiaty głogu, świeża cytryna czy sok z grejfruta). W kosmetykach bioflawonoidy stosowane są w kremach anti-aging, odżywczych, w trądziku zwykłym lub różowatym oraz w celu zmniejszenia negatywnych skutków nadmiernego opalania się.